SİMETRiK SPİNNAKER (SİMETRİK BALON)

Olimpic Sails Türkiye loftlarında yapılan balon tipi yelkenler Bainbridge AirX serisi kumaşlar kullanılarak yapılmaktadır .Tasarımları Olimpic Sail Trieste’de yapılan yelkenlerin tüm üretimi Olimpic Sails Türkiye’de yapılmaktadır .Bu yelkenler yarışlarda apaz veya pupa seyirlerinde kullanılır ve rüzgarın seyir esnasındaki tekneye geliş açısına göre tasarımları farklı tasarımlarda müşteriye sunulur .

S1 Light Reacher (AWA 60-120 , TWS 0-9 KNOTS)

Hafifi havalarda kullanmak için dizayn edilir . Kumaşı tekneye uygun olarak mümkün olan en hafif kumaş seçilerek üretilir .Dar omuzlara sahip , geniş alt etek ve orta genişliğe sahip bir tasarımda üretilir. S2 Balona göre daha küçük alan değerine sahiptir .

S1,5 Light Runner (AWA 115-170 , TWS 0-9 KNOTS)

Geniş açılara girebilmek için tasarlanmaktadır . Balonun omuzları olarak tabir edilen üst bölümü maksimum genişlikte dizayn edilir .Maksimum alan değerinde üretilmesi uygun olan bu balon yelkenler hafif havaya uygun olarak en hafif Nylon kumaştan üretilmektedir .

S2 Runner (AWA 115-170 , TWS 9 -21)

Rüzgar kuvvetlendiğinde, tekneyi yavaşlatmadan kafayı açmak için S2 Light Runner yelkene geçmek gerekir. Sabit kıvrımları ve daha derin profili olan, azami büyüklükte dizayn edilmektedir . S1,5 tip balon yelkene göre daha mukavim kumaşlardan üretilirler . Balonun omuzları olarak tabir edilen üst bölümü maksimum genişlikte dizayn edilir .Yelkenin alanı sertifika değerlerini gözeterek maksimumlar civarında tasarlanır .

S3 Medium Reacher (AWA 55-105 ,TWS 10-18 KNOTS)

Bu yelkenler orta rüzgarlarda dar açılarda seyir yapabilmek için tasarlanan balon tipidir . S2 balona göre daha dar omuzlara sahip ve daha torsuz olarak dizayn edilir. Zairi Rüzgarın (AWS) yelkendeki basıncı fazla olacağından S2 ye göre daha mukavim kumaşlardan üretilirler .

S4 Heavy Runner (AWA 115-170 , TWS 18-30)

Daha düz, küçük ve ağır olan bu yelkenler, kuvvetli rüzgarlar içindir. Profili, kritik koşullarda teknenin daha stabil olması için ayarlanmıştır. Çok sert havalarda kullanılacağından sağlam kalın ve daha sağlam kumaşlar ile üretilirler .

S5 Fractional Reacher (AWA 90-160 , TWS 18-35 KNOTS )

İsminde belirtildiği gibi kesirli mandar veya fractional mandar olarak bilinen mandar ile basılacak şekilde dizayn edilirler . Bu sayede alan değerleri en küçük balon yelken tipidir . Aynı S4 tipi yelkenlerde olduğu gibi kalın ve daha sağlam kumaşlar ile üretilirler.