Asimetrik Balon

GEZİ TİPİ GENNAKER YELKENLER (ASİMETRİK BALON)

Olimpic Sails İtalya tarafından tasarımı yapılan gennaker yelkenler apaz seyirlerde kullanılan yakın zamanın çokça tercih edilen gezi yelkenleridir. Gezi tipi yelkenlerde kullanılan , hafif naylon kumaşlardan imal edilen derin torlu yelkenlerdir. 65 - 145 derece zairir rüzgar açılarında performans sağlanır. Gennaker yelkenler hafif rüzgarlarda dar açılarda teknenizle yapacağınız yelken keyfini çok arttıracaktır. Orta ve sert havalarda gezi teknelerinin en yüksek hızları bu yelkenlerle görülür. Bu yelken tipi de tüm ürünlerimizde olduğu gibi yarış kariyerli yelkenciler tarafından deneme testi ile teslim edilir.

Gennaker yelkenler açılıp kapanma mekaniğine göre 2 çeşitte üretilir ;

  1. Roler Gennaker (Sarma sistemi)
  2. Soketli Gennaker

SOKETLİ GENNAKER

Direğin tepesine adeta yılan şeklinde basılan “Soketli Gennaker” tipi yelkenler Roler Gennaker’lara göre çok daha ekonomik bir sistem olduğundan sıkça tercih edilmektedirler.Çorap benzeri hareketli kılıf sayesinde balonu bir dahaki basışınızda dolanmadan basmanızı sağlar. Ayrıca “Soketli Gennaker” yelkenler kapama ve toplama esnasında suya düşürülmeden indirilirler.

ROLER GENNAKER

Roler veya sarma sistemi ismi verilen mekanik sistem yelkene monte edilmektedir. Yelken kalın bir halat gibi sarılı olarak direğin tepesine basılır ve tambur etrafındaki sonsuz ipin boşlanması ile yelken geri sarılarak açılır ve yelken seyirine hazır hale gelir.Yelkenin ön yakasındaki “Anti torsion Cable “adı verilen burkulmayan halat sayesinde sarılma işlemi hiç sorunsuz olarak gerçekleşir.40 feet üzeri teknelerde sıkça kullanılan “Roler Gennaker “ tipi yelkenler açılıp kapanma özelliğinin çok basit olmasından dolayı çok tercih edilmektedirler.

Soketli Gennaker yelkene göre avantajı daha pratik olması , teknede daha az yer kaplıyor olması , 45 derece gibi dar açılarda kullanılabilmesidir.