420

420 Olimpic Sails

1999 yılında üretime başladığımız bu sınıfta, en iyi yelkenci ve antrenörlerin yardımıyla önemli mesafe kat ettik. Süregelen araştırma ve geliştirme faaliyetlerimiz sayesinde yelkenlerimiz dünyanın en yaygın modelleri haline geldi ve çeşitli ISAF şampiyonalarında Federasyon tarafından seçilen yelken oldu.

Araştırma ve deneylerimizin sonucu olan modellerimiz, kadınlar ve erkeklerde ülke, kıta ve dünya şampiyonaları kazanmıştır.

Aralıksız süren araştırma ve geliştirme çalışmalarımız bu yelkenlerin dünyanın her yerinde büyük başarılar elde etmesini sağlıyor.

ÜRETİMDE OLAN YELKENLER

Model Kesim Notlar
Ana Yelken XCF Cross Cut ÖNEMLİ: Sipariş verirken mutlaka ANA DİREK tipini belirtin.
RDL Radyal
Flok SV5 Cross Cut Çıtalıdır
SV5-F Cross Cut
Cenova AP-13 Cross Cut İki kumaş tipi:
(UL) Ultralight ve (RS) RipStop
AP-10 Cross Cut

ANA YELKEN

RDL (Radyal)

Tüm radyal yelkenler gibi RDL ana yelken de çapraz kesim (cross-cut) yelkenlere göre trime daha iyi tepki verir. Daha dirençli olan formu, yelken ömrünün de uzun olmasını sağlar. Değişken hava şartlarına uyum sağlaması için ıskota ve cunningham ile daha yakın takip ve trim gerektirir.

XCF (Cross Cut Flat)

Trimi daha kolay bir ana yelkendir. Özellikle kadın veya hafif siklet ekipler (110-115 kg) tarafından kullanıldığında mükemmel performans verir.

İki model de Superspar M7, Proctor Kappa ve Proctor Cumulus direklere uygun üretilir.

FLOK

SV5

Önceleri, tek bir modelin en iyi ve en basit çözümü sunacağını düşündük. Alt kesiminde daha yassı, merkeze doğru hacimli olan flok formu, ayarlamayı kolaylaştırıp her koşulda yüksek performans sağlar.

SV5 - F (Fuller)

Usta yelkenciler bizden dalgalı denizde daha fazla güç verecek yelkenler istedi. SV5-F bunun için geliştirilmiştir. Daha hacimli yapısı, yuvarlatılmış arka yakalarıyla ana yelken/flok akımını en iyi şekilde yakalar ve tekneye azami itici gücü sağlar.

BALON

AP13

AP8 modelinin geliştirilmiş hali olan bu yelken, hacmin en yüksek olduğu yerlerde optimum derinliğe sahip olacak şekilde tasarlandı. Önceki model gibi bu da her rüzgar açısında en yüksek hız ve dengeyi sağladığını kanıtlamış bir yelkendir.

AP10 modelinden daha güçlü olduğu için, ağırlığı 105 kg üzerindeki mürettebatlar tarafından kullanılması önerilir.

AP10

Diğer modelimize göre daha hafif olan AP10, kilosu düşükl mürettebatlar tarafından kullanıldığında dar apaz seyrinde bile yüksek hız sağlar.

Balonlarımız iki tür kumaştan üretilmektedir:

  • ULTRALIGHT (UL)
  • RIPSTOP (RS) yeni bir kumaş tipi olup daha ağır ve yırtılmaya daha dayanıklı olduğu için uzun ömürlüdür. Kuvvetli rüzgarlara veya az deneyimli takımlara uygundur.

Ayar kılavuzu
Yeni yelkenlerimiz, özellikle son yarış sezonlarında artan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sonucu olarak üretilmiştir. 420 yelkenlerin ayarları için bazı önerileri aşağıdaki belgede bulabilirsiniz:
PDF İndir